webmaster  


   Topweb - Atlas Plemien Psov - Pracovné psy - Služobné - Veľký Bradáč



VEĽKÝ BRADÁČ



Väčšina hrubosrstých psov patrí medzi poľovné plemená. Tie najstaršie pochádzajú od starého poľovného hrubosrstého psa, ktorý sa v rôznych formách vyskytoval po celej Európe. Ťažko možno povedať, či bol aj predkom dnešného bradáča. Tvrdí sa však, že bradáč pochádza od tzv., hrubosrstého obrieho pinča, ktorý bol značne rozšírený v okolí Mníchova. Ale tento pes sa nazýval ruský bradáč alebo medvedí bradáč, takže sa mimovoľne vkráda myšlienka o jeho ruskom pôvode. Najtypickejším znakom bradáčov je hranatá hlava, akoby vytesaná z kameňa. Výrazné obočie mu dodáva hrozivý výzor, ale napriek tomu je tento bradáč dobrák od kosti. Pravda, iba k domácim Ľudom, lebo k cudzím je nedôverčivý a ostražitý. Práve tieto jeho vlastnosti, spojené ešte s ďalšími, ktoré sa požadujú od služobného psa, ho roku 1925 priviedli do privilegovanej skupiny služobných psov. Veľkému bradáčovi sa značne podobá plemeno drsnosrstého ovčiarskeho psa, nazývané Bouvier des Flandres, ktoré chovajú vo Francúzsku a Belgicku. Aj toto plemeno je uznané ako služobné. U nás by si veľký bradáč zaslúžil väčšie rozšírenie než doteraz. Ak si udrží svoje výborné vlastnosti, jeho čas ešte len nastane.

Štandard.
Celkový výzor: Veľký bradáč má byť čo najpresnejší, primerane zväčšený a zosilnený obraz stredného bradáča. Pokojnosť a rozvaha spojená s temperamentom a udatnosťou, rýchlosť, vytrvalosť a nepodplatiteľná vernosť, okrem toho odolnosť proti poveternostným vplyvom, jeho drôtovitá, tvrdá srsť, nanajvýš silné panvové končatiny a výdatný, priestorný chod urobili z veľkého bradáča tvrdého a húževnatého pracovného psa.
Výška a hmotnosť: Výška psa v kohútiku je 65 až 70 cm, sučky 60 až 65 cm. Za ideálnu výšku sa pokladá stredná hodnota týchto čísel. Prílišná veľkosť psov je chybou, lebo strácajú potrebnú obratnosť v práci a svoju všestrannú možnosť upotrebenia ako služobné psy. Chybou však je, keď' sú zvieratá aj príliš malé. Okrem správnej veľkosti treba dbať aj na primerané proporcie, pričom sa pri celkovej mohutnosti a hmotnosti má zachovať ráznosť a pružnosť.
Hlava: Vzpriamená, mocná, veľkosť vždy zodpovedajúca pohlaviu a hmotnosti psa. Výrazné líca nesmú porušiť pravouhlý tvar hlavy (s fúzmi). Žuvacie svaly sú dobre utvárané. Línia hlavy s miernym sklonom čela má byť rovná. Preliačená línia hlavy a oblúkonos sú chybou. Nos je priemerne silný a končí sa v tupom kline plným hubovitým čiernym ňucháčom. Čierne pysky majú dobre priliehať.
Chrup: Najväčší dôraz treba klásť na nanajvýš mohutný, úplný chrup s nožnicovým záhryzom.
Oči: Oválne a tmavé, smerujúce priamo dopredu. Viditeľná spojovka je chybou.
Ušnice: Rovnomerne zastrihnuté ušnice sú vysoko nasadené.
Krk: Mohutne nasadený, silná klenutá šija prezrádza nesmiernu silu veľkého bradáča. Pri ušľachtilom vypnutí má byť krk suchý.
Trup: V postave veľkého bradáča sa má odrážať temperamentná povaha charakteristická pre tieto psy. Mohutný, na priečnom priereze oválny hrudník tvoria ploché rebrá a pri ich dobrom klenutí siaha až po lakte. Hrudná kosť presahuje ramenné kĺby a vytvára výrazné Predhrudie. Sudovitý hrudníkový kôš je chybou. Hrudník sa má smerom dozadu pomaly dvíhať a prechádzali do mierne vtiahnutého brucha. Bedrá sú silné a krátke, chrbát krátky, rovný, silný, prvý chrbtový stavec mohutný, zadok mierne zaoblený. Celková dĺžka zodpovedá približne výške v kohútiku.
Hrudníkové končatiny: Šikmo postavené lopatky sú plocho, ale silne osvalené, rameno je dobre zauhlené, predlaktie kolmé, silné a úplne rovné. Úzky postoj hrudníkových končatín je chybný.
Panvové končatiny: Dobre zauhlené panvové končatiny musia spĺňať všetky požiadavky, ktoré sa kladú na nanajvýš výkonného pracovného psa. Stehná sú postavené šikmo a na pätových kĺboch sa vyvinuli osobitne mohutné svaly. Slabé panvové končatiny sú chybou. Labky. Veľký bradáč má mačacie labky s tuhými, tvrdými vankúšikmi, s krátkou srsťou, uzavreté a s tmavými pazúrmi.
Chvost: Vysoko nasadený chvost je nesený podľa temperamentu. Nemá byť príliš dlhý, skrátený najviac na štyri, zvyčajne tri články.
Osrstenie: Pri veľkom bradáčovi sa najväčší dôraz kladie na drôtovite tvrdú srsť, skladajúcu sa z pesíkov a podsady, na temene tvrdú, a s mohutnými fúzmi a obočím. Dlhá kozia brada je zakázaná, ale veľký bradáč musí mat` charakteristický výraz (odtiaľ jeho názov).
Zafarbenie: Základná farba je čierna bez akýchkoľvek odznakov, ďalej farba korenia a soli (pozri štandard stredného bradáča). Ďalšie podrobnosti štandardu zodpovedajú plemenným znakom stredného bradáča.



Predošlá stránka