Westhiglandský biely teriér (vyslov vesthajlendský) pochádza zo Škótska a Hebríd rovnako ako škótsky teriér a cairnský teriér.
Dokonca sa usudzuje, že vznikol z cairnského teriéra, pretože v jeho vrhoch sa objavovali slabšie biele štence, z ktorých sa potom čistokrvnou plemenitbou vyšľachtilo toto plemeno teriérov. Iná verzia tvrdí, že je to len ináč zafarbený škótsky teriér.
Vo svojej vlasti sa používal a dosiaľ sa používa pri love na líšky a vydry. Je to veľmi sympatický psík, ktorý si získal v Anglicku aj inde srdcia mnohých chovateľov. U nás je známy až od roku 1962 a nestačil sa ešte rozšíriť. Štandard. Celkový výzor. Malý, ostrý, neohrozene vyzerajúci teriér so šelmovským výrazom,
ktorý má dosť sebavedomia. Stavba tela je korektná, hrudník hlboký, rebrá pretiahnuté dozadu, rovný chrbát; svalnaté nohy so silnými stehnami sú dokonalou kombináciou sily a rýchlosti. Pohyby hrudníkových končatín majú byť voľné, priame a Ľahké na všetky strany. Spredu majú nohy vyzerať ako voľné predĺženie pliec. Kolená majú byť ohybné a tesne pritiahnuté pod trup. Pohyby panvových končatín majú byť voľné, rýchle, úzke. Ťarbavý, chodúľovitý pohyb panvových končatín je veľkou chybou.
Výška. V kohútiku majú dosahovať asi 28 cm. Hlava a lebka. Lebka má byt mierne vyklenutá. Ak srsť pevne pritlačíme na prednú časť hlavy, lebka má hladký obrys. V úrovni očí a ušníc má byť len veľmi nepatrne kužeľovitá. Vzdialenosť od tylového hrboľa k očiam má byť o niečo väčšia než dĺžka prednej časti hlavy. Hlava má byť husto osrstená a nesená v pravom uhle alebo o niečo menšom k osi krku. V nijakom prípade nesmie byť nesená ako predĺženie krku. Má mať výrazný sklon čela, vytvorený vystupujúcimi nadočnicovými oblúkmi, a vrub medzi očami. Predná časť hlavy nemá byt preliačená alebo pod očami strmo spadávať, ale má byť dobre utváraná. Čeľusť i sánka majú byť silné a rovné. Ňucháč musí byť čierny, dosť veľký a s papuľou má vytvárať hladký obrys. Nesmie prečnievať dopredu, aby nevyvolával dojem končitej papule. Oči. Posadené ďaleko od seba, prostrednej veľkosti a čo najtmavšie. Majú byť ostré a inteligentné, trochu zapadnuté do hlavy, takže sa prenikavo pozerajú spod ťažkého obočia. Plné alebo svetlo zafarbené očí sú chybou. Ušnice. Malé, vzpriamené a pevne nesené, končiace sa ostrým hrotom. Srsť na nich má byť krátka, mäkká (zamatová) a nemá sa strihať. Na končeku ušníc nesmú byt' nijaké strapce. Ušnice so zaguľateným hrotom, široké, veľké alebo hrubé sú veľkou chybou, rovnako aj ušnice, ktoré sú príliš husto osrstené. Nos. Medzi špičiakmi má byť široký, čím sa dosahuje požadovaný šelmovský výraz. Zuby majú byť v pomere k veľkosti psa veľké. Spodné špičiaky majú byť tesne pred hornými špičiakmi. Medzi hornými a dolnými špičiakmi má byť šesť rezákov. Horné rezáky majú trochu presahovať dolné rezáky, pričom vnútorná strana horných rezákov sa má dotýkať vonkajšej strany dolných rezákov. Ak je papuľa zatvorená, nemá byť medzi rezákmi nijaká významnejšia medzera, čím je zabezpečený pevný záhryz; kliešťový záhryz nie je chybou. Krk. Dostatočne dlhý, aby umožnil správne zavesenie hlavy, svalnatý a postupne sa zosilňujúci oproti základni, čo umožňuje, aby splynul s pekne sa skláňajúcimi plecami, čím sa dosiahne voľnosť pohybu.
Trup. Kompaktný, chrbát rovný, bedrá široké a silné, hrudník hlboký a rebrá dobre vyklenuté, takže horná oblasť sa zdá trochu sploštená. Posledné rebrá majú mať pozoruhodnú hĺbku a vzdialenosť od posledného rebra k stehnám má byt taká krátka, ako je to len možné so zreteľom na voľný pohyb trupu. Hrudníkové končatiny. Plecia sa majú zvažovať šikmo dozadu. Lopatky majú byť široké a tesne priliehajúce k hrudníku. Ramenný kĺb má byť umiestený so zreteľom na šikmosť lopatky dopredu, čím sa lakte prenesú dovnútra a hrudníkovým končatinám sa umožní voľný pohyb rovnobežne s osou trupu (ako kyvadlo na hodinách). Hrudníkové končatiny majú byť krátke a svalnaté, rovné a husto pokryté krátkou a tvrdou srsťou. Panvové končatiny. Zadok je silný, svalnatý a široký. Nohy majú byt' krátke, svalnaté a šľachovité. Stehná sú ohnuté a dobre postavené pod trupom, takže sú blízko pri sebe, keď pes ide, stojí alebo klusá. Kravské pätové kĺby znižujú celkový zjav. Strmé alebo slabé pätové kĺby sú nežiadúce a sú chybou. Labky. Predné labky sú väčšie než zadné. Sú zaokrúhlené, úmerné k veľkosti psa, silné, s hrubými vankúšikmi a pokryté krátkou tvrdou srsťou. Zadné labky sú menšie, s hrubými vankúšikmi. Uprednostňujú sa čierne vankúšiky aj pazúry. Chvost. Dlhý 12,5 až 15 cm, rovný, pokrytý tvrdou srstou; pes ho nesie dôstojne, ale nie veselo alebo nad chrbtom. Dlhý chvost je chybou a nesmie sa skracovať. Osrstenie. čisto biela srsť dvojakého druhu. Vonkajšia srsť je tvrdá, asi 5 cm dlhá, bez akýchkoľvek kučier. Spodná srsť, ktorá sa podobá kožušine, je krátka, mäkká a priliehajúca. Otvorená srsť je chybou. Zafarbenie. Čisto biele. Chyby. Jemná, otvorená a vlnitá srsť. V osrstení primiešaná čierna, sivá a slamovo zafarbená srsť. Príliš veľké a svetlé oči. Veľké, guľaté a sklopené ušnice. Podhryz alebo predhryz a neúplný chrup.
|