Postupne sa vyvíjal v Anglicku a vznikol zámerným krížením niektorého domáceho plemena s iným druhom Španielov, najmä však s kokeršpanielom. Svojimi proporciami patrí medzi najmenšie plemená a prvým dojmom pôsobí ako mäkká
detská hračka. Napriek tomu je veľmi odvážny, .temperamentný a hravý. svojim predkom vďačí aj za svoje poľovné sklony. Veľmi lipne na svojom pánovi a jeho rodine a je ich najlepším príateľom a ochrancom. Štandard. Celkový výzor. Malý, dobre stavaný, dlhosrstý pes. Výšku štandard pevne neurčuje. Hmotnosť sa pohybuje v rozpätí od 4,5 kg do 8,1 kg.
Hlava. Klenutá medzi vysoko položenými ušnicami so zástavicami. Pysky sú priliehajúce a dobre zakrývajú zuby. Ňucháč je jemne modelovaný, čiernej farby. Oči. Malé, guľaté, výrazné, ale nevystupujúce. Ušnice. Vysoko nasadené, voľne dolu visiace, dlhé, bohato osrstené. Krk a šija. Nesmie byť príliš dlhá, mierne vyklenutá. Trup. Hrudník s dobre modelovanými rebrami, hruď pri pohľade spredu nie je príliš výrazná, mierne ustupuje dozadu. Chrbát je plochý, ale nie príliš dlhý. Končatiny. Hrudníkové končatiny sú mierne podsadené dozadu, panvové končatiny sú silné, vyjadrujúce pevný postoj. Sudovitý alebo úzky postoj je chybný. Chvost. Dlhý, primeraný k dĺžke tela, dobre osrstený. Srsť. Dlhá, jemná, voľne visiaca a vlnitá. Mierne kučeravá srsť je prípustná. Farba srsti. Podľa zafarbenia srsti rozoznávame niekoľko skupín: 1. čierne a trieslové, t. j. žltohnedé zafarbenie - sýtočierna hlava s trieslovými odznakmi na tvári, nad očami, na ušniciach, hrudi a naspodku chvosta; 2. rubínové zafarbenie - výrazná tmavočervená farba bez odznakov; 3. blenheim - gaštanovohnedé odznaky, ktoré sú od seba zreteľne oddelené na perlovobielom podklade. Chyby. Výskyt niekoľkých bielych chlpov na hrudi čierneho psa ani ohnivé zafarbenie nie je žiadúce. Väčšou chybou je však celistvá biela škvrna.
|